Zalety pieców na ekogroszek
- Szczegóły
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z poważniejszych decyzji, której skutki będą nam towarzyszyć przez kilkanaście najbliższych lat. Powinna ona uwzględniać nasze warunki ekonomiczne, ale też odnosić się do coraz częściej wprowadzanych regulacji prawnych, przeciwdziałających zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Dlatego zachęcamy do zapoznania się możliwościami oferowanymi przez piece na ekogroszek
Dlaczego ekogroszek?
Mimo swej nazwy nadal jest rodzajem węgla kamiennego, czasem brunatnego. O tym, że jest paliwem mniej szkodzącemu atmosferze decyduje jego szlachetny skład. Wytwarza się go z brył węgla najlepszej jakości. Pod hasłem jakość kryje się wysoka kaloryczność tego materiału, oznaczająca, że potrzebujemy jego mniejszej ilości, by uzyskać satysfakcjonujący poziom ciepła, a zatem do atmosfery będzie się też uwalniało o wiele mniej dwutlenku węgla. Ta cecha powiązana jest z pozostałymi zaletami ekogroszku. Przede wszystkim wykazuje on mniejsze zanieczyszczenie siarką, zawiera mniej wody oraz substancji niepalnych szkodzących środowisku oraz odznacza się niską spiekalnością. Wymienione walory wyjaśniają więc, dlaczego ekogroszek traktowany jest jako surowiec mniej szkodzący otoczeniu, w porównaniu do tradycyjnych produktów węglowych. Do stosowania ekogroszku przekonuje również to, że po jego spaleniu pozostaje o wiele mniej popiołu.
Dlaczego warto wybrać piec na ekogroszek?
Ekogroszek jest dostępny w postaci garnulków o rozmiarach od 5 do 20 mm, dzięki czemu nadają się do spalania w kotłach z automatycznym dozownikiem paliwa. Korzystanie z walorów ekogroszku umożliwia specjalna konstrukcja pieca na ekogroszek, decydująca o następujących zaletach tego typu ogrzewania:
- Ekonomia i wydajność – automatyzacja podawania paliwa w kotle retortowym umożliwia dobranie jego odpowiedniej ilości oraz optymalizację procesu spalania. Te rozwiązania pozwalają osiągnąć wydajność pieca przekraczającą nawet 80%, co odczujemy, mogąc kupować mniejsze ilości opału.
- Wygoda i prostota obsługi – kolejna korzyść związana z automatyzacją działania urządzenia, które pracuje w trybie ciągłym, bez konieczności codziennego rozpalania. Naszej uwagi będzie wymagało poprawne ustawienie sterowników, które odpowiadają za kontrolowanie pobierania opału i przeprowadzanie fazy intensywnego spalania na przemian z fazą podtrzymywania ognia. Sterowniki regulują też siłę nadmuchu wentylatora, aby zainicjować i utrzymać proces spalania. Można powiedzieć, że piec działa bez naszego udziału. Jedynym obowiązkiem pozostaje zaopatrzenie urządzenia w opał raz na osiem dni oraz czyszczenie i wysypywanie popiołu w podobnej częstotliwości.
- Poprawa jakości ogrzewania – nowoczesne piece na ekogroszek pracują w zakresie mocy od 15 do 300 kW, co pozwala dostosować ich funkcjonowanie do wielkości ogrzewanej powierzchni. Ponadto konstrukcja urządzenia oraz poprawne zaprogramowanie jego działania chronią przed stratami energii.
- Działanie proekologiczne – całościowe spalanie paliwa o ograniczonej szkodliwości uwalnia do atmosfery mniejszą ilość dwutlenku węgla, tlenku siarki oraz innych substancji toksycznych. Jednocześnie zminimalizowana produkcja popiołu pozwala świadomie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko.
- Innowacyjność rozwiązań – doświadczenie producenta pozwala na zastosowanie najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych poprawiających funkcjonowanie urządzenia oraz ułatwiających jego użytkowanie, jednym z nich jest, np. możliwość podłączenia wężownicy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
O satysfakcji z działającego pieca na ekogroszek decyduje też poprawność jego podłączenia i uruchomienia. Warto decydować się na ofertę producenta, który oprócz długoletniej gwarancji na urządzenie, oferuje również wsparcie przy jego montażu i użytkowaniu.